...proměny v dotyku

Čti víc

Novinky a aktuality

Klub 10.7.2019 DOHNALOVI – RELAXACE

12/07 2019

Dohnalovi1

Středeční odpoledne v DOTYKu se neslo v duchu příjemné relaxace. Navštívili nás opět manželé Dohnalovi, kteří pro nás měli připravenou přednášku a kreativní aktivitu spojenou s hudbou. Program klubu uzavíral cyklus 3 klubů, které pan Dohnal zařadil do kategorie ETNO. Po afrických a amerických moti…

Klub 26.6.2019 CANISTERAPIE

28/06 2019

canisterapie1

Tento týden jsme s klubery nezaháleli a využili příležitosti k uspořádání dalšího klubu, který byl tentokrát za doprovodu chlupatých kamarádů J Dostali jsme příležitost setkat se s fenkami border kolie, které byly vycvičeny na canisterapii. Fenky se se všemi seznámily a všichni jsme měli možnost s…

Výlet 19. 6. 2019 NORDIC WALKING

21/06 2019

výlet1

V toto teplé středeční odpoledne jsme se sešli na Hlavním nádraží, odkud jsme vyrazili na Lesnou do centra Nordic sports. Zde nás již očekávali pan instruktoři, kteří nás během výletu zasvětili do tzv. „nordic walkingu“ aneb severské chůze. Jedná se o sportovní chůzi se speciálními holemi, při kte…

O nás

Služba sociální rehabilitace se snaží o návrat duševně nemocných do života přímo životem, ne prostřednictvím uměle vytvářeného prostředí. Pracuje na základě vlastních metod podpory a pomoci, vyzkoušených a ověřených v rodičovské skupině. Pracovní tým je tvořen vysokoškolskými odborníky v oblasti psychologie, speciální a sociální pedagogiky se znalostí schizofrenie a lidmi, kteří si prošli duševním onemocněním schizofrenie a doplnili si svoje vzdělání rekvalifikací na pracovníky v sociálních službách.

Službu rané péče nabízíme tak, aby dítě s PAS a jeho rodiče dostali potřebné informace „pod jednou střechou“, tedy u nich doma a nemuseli je shánět z různých zdrojů, cestovat za nimi a platit za ně. Pokud mají rodiče potřebu řešit nějakou aktuálně vzniklou situaci v době mezi pravidelnými konzultacemi, mají možnost využít také telefonické a e-mailové konzultace. V pracovním týmu rané péče jsou speciální a sociální pedagogové s několikaletou praxí s dětmi s autismem.

V současné době do sociální služby zavádíme metodiku SCERTS (sért). SCERTS představuje metodiku přístupu k dítěti s autismem a jeho rodině. Jedná se o ucelený systém podpory dítěte i rodiny, který chápe rodiče jako primární činitele změny – rozvoje dítěte – ve smyslu, že právě rodiče mají nejsmysluplnější a dlouhodobý vliv na vývoj dítěte. Jde tedy o to, že v centru zájmu je zde celá rodina (oproti tradičním přístupům, kde je předmětem zájmu především dítě).  Rodiče jsou cílem podpory proto, aby stali kompetentními (znalými, vědoucími) při výchově dítěte s autismem.

V sociálních službách zaměřených na práci s dětmi s autismem a jejich rodiny je SCERTS neznámý, tudíž neužívaný. Naše pracovnice rané péče v něm byla proškolena na pracovní stáži v MAIER CENTER FOR AUTISM SERVICES v kanadském Edmontonu v červenci 2014.

V Centru sociálních služeb DOTYK II v Brně na ulici Vídeňské 127 (budova firmy REMET s.r.o.) máme kompletně vybavenou místnost pro tzv. individuální nácviky pro děti s PAS. Slouží dětem a jejich rodičům k tomu, aby poznali a vyzkoušeli si strukturovaný prostor a činnosti v něm. Rodiče se pak mohou inspirovat pro uspořádání svého vlastního domácího prostředí tak, aby co možná nejlépe vyhovovalo dítěti a podporovalo jeho navazování kontaktu s okolím. Část tohoto prostoru je také vybavena a využívána pro rozvoj augmentativní a alternativní komunikace dětí s PAS užívající naši sociální službu.

Na uvedené adrese mají svůj klub také nemocní schizofrenií. Schází se zde pravidelně 1x za týden, aby se setkali a popovídali si, zazpívali, zahráli hry, poslechli hudbu, trénovali kognitivní funkce, společně si četli, vyrobili dárky na Vánoce pro své blízké, učili se vařit nová jídla, chodili na výlety…  Připravujeme také programy, které povedou odborníci terapeuti a jiní nabízející zábavu a poučení pro rozvoj osobnosti a socializace osob se schizofrenií.